Mikroregion Skutečsko-Ležáky
Mikroregion Skutečsko - Ležáky je dobrovolným svazkem obcí v okresu Chrudim, jeho sídlem je Vrbatův Kostelec a jeho cílem je všeobecná ochrana životního prostředí v zájmovém území, společný postup při dosahování ekologické stability zájmového území, koordinace významných investičních akcí v zájmovém území, koordinace obecných územních plánů a územní plánování v regionálním měřítku, podpora, vzniku podmínek pro vytváření pracovních příležitostí, zastupování členů svazku při jednání o společných věcech s třetími osobami (orgány státní správy aj.), propagace svazku a jeho zájmového území. Sdružuje celkem 12 obcí a byl založen v roce 2001.
Důvodem vzniku Mikroregionu Skutečsko-Ležáky byl především omezený přístup k financování rozvoje malých obcí, proto se starostové 12 obcí na Chrudimsko-Hlinecku rozhodli založit mikroregion, jako jednu z možných meziobecních forem spolupráce. Hlavním iniciátorem byla obec Vrbatův Kostelec, která se také stala jeho sídlem. Tak bylo dne 22. 2. 1999 vydáno rozhodnutí o zaregistrování Mikroregionu Ležáky. Zakladatelskými obcemi byla obec Bítovany, Holetín, Leštinka, Miřetice, Mrákotín, Prosetín, Raná, Smrček, Tisovec, Včelákov, Vrbatův Kostelec a Žumberk.
Mikroregion dostal název podle osady Ležáky, která byla 24. června 1942 vypálena a její obyvatelé zavražděni nacisty jako odplata za to, že v ní byla ukrývána vysílačka Libuše parašutistické skupiny Silver A, která se účastnila atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
Pietní území Ležáky se nachází v katastru Vrbatova Kostelce a Miřetic, a proto zůstal název Ležáky v názvu Mikroregionu i po vystoupení Miřetic v roce 2007. Současně vystoupila i obec Bítovany, Raná a Včelákov. Zároveň byli přijati noví členové – obec Předhradí, Hroubovice, Lukavice a město Skuteč, jehož vstupem se Mikroregion přejmenoval do současné podoby, a to Mikroregion Skutečsko-Ležáky.
Mikroregion Skutečsko-Ležáky se rozkládá v jihozápadní části Pardubického kraje, kde se Železné hory mění v pahorkatinu. Severní stranu tvoří úrodná chrudimská pánev a na jižní straně přechází krajina ve Žďárské vrchy. Společným jmenovatelem krajiny Mikroregionu je obrovské množství lomů, v nichž se těžila a místy ještě těží nerostné suroviny, a to především žula (granit).
Propagační spoty Mikroregionu
Členské obce Mikroregionu